Inspirowany sportem – moje gry tradycyjne przy “Marynce”

pierścieniówka - rozrywka rodzinna

Gry tradycyjne jako atrakcja inicjatywy “Zabytek Otwarty”

W sobotę, 10 sierpnia 2019 roku wszyscy chętni mieli kolejną okazję zagrać w ciekawe gry tradycyjne. W ramach inicjatywy Zabytek Otwarty, gościłem z moimi grami przy Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

We współpracy z Bramą Poznania brałem udział w ciekawym wydarzeniu, podczas którego można było m. in. posłuchać o tej, najdawniejszej poznańskiej szkole, wziąć udział w teście wiedzy o Poznaniu, obejrzeć wystawę planszową i filmy edukacyjne, wyświetlane na taśmie 16 mm z analogowego projektora czy uczestniczyć w spacerze po Trakcie Królewsko-Cesarskim: Poznańskim Szlakiem Nauki.

Pierścieniówka, krokiet, kubb dla wszystkich chętnych

Ja przygotowałem atrakcje dla wszystkich, a zwłaszcza rodzin z dziećmi, dając to, co mam najlepszego – gry tradycyjne🙂 Dzieci i dorośli, całe rodziny, a także osoby starsze miały okazję zagrać w:

W przypadku pierścieniówki, tym razem zaproponowałem wersję “mini”, która dobrze sprawdziła się wśród mniejszych dzieci. Pierścieniówka okazała się też udaną rozrywką rodzinną.

pierścieniówka - wspólna zabawa rodzinna
Mini-pierścieniówka – rozgrywka rodzinna
pierścieniówka - rozrywka rodzinna
Zarówno dzieci, jak i rodzice z uśmiechami na twarzach – to lubię:)

W krokieta grały zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie brakowało pytań zainteresowanych osób o zasady tej gry, jej pochodzenie i ciekawostki z nią związane.

krokiet
Krokiet – wciągająca rozrywka także dla osób dorosłych
Inspirowany sportem gra w krokieta
Inspirowany sportem podczas rozgrywki w krokieta:)

W kubba także grały zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Okazał on się atrakcyjną propozycją, nawet w swojej podstawowej wersji.

Pani na zdjęciu poniżej była szczególnie zainteresowana właśnie szwedzkim kubbem. Stwierdziła, że to świetna gra dla osób starszych, z którą zetknęła się już wcześniej podczas zajęć w Poznaniu.

gry tradycyjne
Wyjaśniam zasady gry w kubba
kubb - rozgrywka osób dorosłych
Kubb – gra rzutna dla każdego
Inspirowany sportem - kubb
Inspirowany sportem podczas gry w kubba🙂

Przeciąganie liny przysporzyło z kolei jak zawsze sporo radości i rozrywki dzieciom🙂

przeciąganie liny
Przeciąganie liny – zacięta “rywalizacja” między siostrami

Gry tradycyjne to rekreacja dla każdego

Gry tradycyjne bardzo dobrze sprawdzają się jako rekreacyjna rozrywka dla dzieci, dorosłych, osób starszych, całych rodzin. Podczas ciekawego wydarzenia kulturowego, jakim jest Zabytek Otwarty, dawne gry wpisały się w tę inicjatywę w płynny i atrakcyjny sposób.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Comments

    1. Bardzo dziękuję za komentarz. Tak – to są gry dla każdego, które można organizować niemal w każdych warunkach, zarówno na zewnątrz, jak i w hali:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *