Bogactwo tradycyjnych gier i sportów na świecie
Sporty i gry tradycyjne są nadal żywe. Na świecie liczy się je w tysiącach. Na każdym kontynencie dzieci, dorośli, osoby starsze, pełno i niepełnosprawne, całe rodziny, różne grupy społeczne, etniczne, narodowe i inne korzystają do dziś z dobrodziejstw niesionych przez te wyjątkowe formy aktywności fizycznej.
Po opisaniu kilku polskich sportów tradycyjnych, takich jak pierścieniówka, ringo czy kapela (do których jeszcze wrócę), dziś dla odmiany przedstawiam pierwszy przykład gry tradycyjnej, pochodzącej z innego kraju, która po jej odtworzeniu znów bawi dzieci i dorosłych, jak dawniej.
Szwedzki kubb
Kubb to ciekawa i wciągająca gra rzutna, pochodząca ze szwedzkiej wyspy Gotlandii, gdzie uprawiano ją przez całe stulecia. Podobno czynili to już Wikingowie (VIII-XI wiek n.e.), którzy do gry używali … czaszek poległych wrogów.
To legenda, ale większość teorii naukowych jest zgodna, że grą w kubb od kilkuset lat umilano sobie długie wieczory na Gotlandii.
Spędzano razem czas i integrowano się, co jest typowe dla Skandynawów do dziś. Gra została zapomniana w XX wieku, ale przywrócono ją do życia w latach 90. poprzedniego stulecia.
Na całe szczęście, bo dziś cieszy i bawi ludzi nie tylko w Szwecji, ale także w innych krajach.
Na czym polega kubb?
Kubb to prosta gra rzutna. W oryginalnej wersji, za pomocą 4 wbitych w ziemię palików, wyznacza się prostokątne pole gry o wymiarach 5×8 metrów. Na końcowych liniach krótszych boków boiska stają naprzeciw siebie dwie drużyny (2-6 graczy każda) i ustawiają przed sobą w rzędzie po 5 drewnianych klocków. Na środku pola gry stoi największa figura – tzw. Król.
Grę rozpoczyna jedna z drużyn, której zadaniem jest przewrócenie 5 klocków przeciwnika, rzucając w nie drewnianymi pałeczkami lub woreczkami z grochem.
Jeśli im się to uda, ostatnim zadaniem jest strącenie Króla – figury cięższej i trudniejszej do przewrócenia, ale stojącej na środku, więc bliżej grających.
W wersji bardziej skomplikowanej, po każdej kolejce strącone klocki są podnoszone przez przeciwników i stają się ich pierwszymi “obrońcami”. To od nich należy zacząć zbijanie w kolejnej rundzie rzutów, później przewraca się pozostałe klocki z linii końcowej, a na końcu Króla.
W tej wersji rozgrywka może się toczyć nawet bardzo długo.
Kubb dla wszystkich chętnych i jego zalety
Kubb to tradycyjna gra rzutna, która potrafi bardzo wciągnąć. Mamy tu do czynienia z ćwiczeniem precyzji ruchów, koncentracji uwagi, celności i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jednocześnie, jej spokojny przebieg czyni tę grę dobrą dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, płci, siły czy sprawności fizycznej.
Dzięki temu, wiele osób miało już okazję zagrać w kubba podczas prowadzonych przeze mnie (indywidualnie bądź w różnych zespołach) działań.
W kubba można było zagrać podczas gier i zabaw w ramach II Charytatywnego Biegu dla Neuronków Fundacji Neuronietypowi.
Gra była też jedną z propozycji w ramach organizowanych przeze mnie zajęć i imprez sportowych w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.
Tę grę prezentowaliśmy też w Poznaniu i Warszawie podczas świąt, takich jak Jarmark Świętojański czy Dzień Dziecka oraz imprez sportowych. Każdy chętny mógł wtedy zagrać w kubba.
Kubb sprawdza się też bardzo dobrze jako forma aktywności fizycznej dla grup o specjalnych potrzebach. Grały w niego np. grupy Amazonek, czyli kobiet po zabiegu mastektomii, dla których okazał się on zdrową i wesołą rozrywką. Podnosi ona ich sprawność fizyczną, integruje i daje po prostu sporo radości.
Szwedzi pokazywali kubb także podczas opisywanych już przeze mnie Światowych Igrzysk Sportów Tradycyjnych na Litwie.
Kubb na moich zajęciach
W kubba dzieci mogą grać także podczas prowadzonych przeze mnie zajęć z zakresu gier i zabaw tradycyjnych.
To dla nich świetna okazja spróbować czegoś nowego, pożytecznie spędzić wolny czas i dobrze się bawić.
Kubb 22 czerwca br. przy Bramie Poznania
W kubba będzie można także zagrać w sobotę, 22 czerwca br. przy Bramie Poznania. Inspirowany Sportem będzie tam oferował wszystkim chętnym możliwość zagrania w kilka gier tradycyjnych:)
Szczegóły wkrótce tutaj.
Prostota siłą gier tradycyjnych
Kubb to przykład prostej gry tradycyjnej, sięgającej swoimi źródłami czasów Wikingów, a obecnie coraz popularniejszej ponownie na całym świecie formy aktywności fizycznej, dostępnej dla wszystkich chętnych.
Siłą tej gry jest jej prostota oraz możliwość aranżacji w różnych miejscach. Daje ona dużo radości z gry i po prostu wciąga!:)