Wyjątkowe znaczenie gier tradycyjnych. X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Bocci

boccia BC3

Boccia – adaptowany sport tradycyjny

Dzisiaj na łamach mojego bloga ponownie gości sport paraolimpijskiboccia. Ta znana od setek lat gra tradycyjna została w XX stuleciu w bardzo udany sposób zaadaptowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pisałem już o tym tutaj.

X Mistrzostwa Polski Bocci

W dniach 15-16 listopada 2019 roku polska boccia miała swój szczególny czas – w Krakowie, pod honorowym patronatem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, rozegrano najważniejszą, krajową imprezę bieżącego roku – Mistrzostwa Polski Bocci. Była to już 10., jubileuszowa edycja tego czempionatu.

Zawody zorganizował Polski Związek Bocci we współpracy z miastem Krakowem i Fundacją „Szkoła bez Barier” na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami w Krakowie.

Mistrzostwa współfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nagrody ufundował m.in. Polski Komitet Paraolimpijski.

bocia osób niepełnosprawnych

W turnieju wystartowali zawodnicy reprezentujący aż 16 różnego rodzaju organizacji i instytucji, pracujących z osobami niepełnosprawnymi.

Jechałem na te zawody jako specjalista ds. organizacji programów Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START z Poznania. W autobusie podróżowały z nami osoby niepełnosprawne, które wzięły później aktywny udział w tych zawodach.

kort rozgrzewkowy - boccia

Znaczenie sportu dla osób niepełnosprawnych


To niesamowite, jak ważną dla tych osób pracę wykonuje poznański START
.

Bądźmy szczerzy – dawniej w Polsce osoby niepełnosprawne (zwłaszcza w stopniu znacznym) miały niewiele możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Bariery architektoniczne, mentalne i wiele innych skazywały je czasem na długotrwały pobyt w czterech ścianach i mało perspektyw na udane życie.

Dzisiaj to już się na szczęście zmieniło. Dzięki działalności takich organizacji, jak START, osoby niepełnosprawne czynnie uczestniczą w ciekawym i specjalnie dla nich dostosowanym sporcie, jakim jest boccia.

mistrzostwa Polski w bocci

Razem na mistrzostwa z Poznania do Krakowa

Wróćmy do zawodów. Już w drodze z Poznania do Krakowa nasza ekipa miała szansę spędzić trochę czasu razem, a osoby niepełnosprawne integrowały się z pełnosprawnymi. Świat bocci to bowiem jedna wielka rodzina – tu nie ma podziałów, choć nikt nie próbuje zaprzeczać istniejącym różnicom. Jest za to wzajemna pomoc i wsparcie – takie pozytywne, nie na zasadzie współczucia, którego te osoby niekoniecznie potrzebują. Za to wspólnie i aktywnie spędzonego czasu – jak najbardziej.

BC3 - polska boccia

Wieczorem po wspólnej kolacji przygotowaliśmy boiska w miejscu rozgrywania zawodów – ciekawej, specjalnie dostosowanej hali Karcher Hala Cracovia – centrum sportu osób niepełnosprawnych.

Pierwsze gry i niezwykłe znaczenie bocci


W piątek, 15 listopada
przystąpiliśmy do rywalizacji. Zawodnicy podzieleni byli na kilka kategorii, od BC1 do BC5 – w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. W kategorii BC3 do gry używali specjalnych ramp, z których staczali bile za pomocą rodzaju antenek, przymocowanych do ich głów. Pisałem już o tym więcej tutaj.

mecz w tradycyjną grę - boccię

Boccia to w tej postaci ciekawy sport – a raczej coś więcej, niż sport. Jest tu oczywiście rywalizacja, są czasem zaskakująco duże emocje, są zwycięzcy i pokonani. Ale tu chodzi o coś więcej.

Obserwując na przykład jednego zawodnika, któremu w grze jako asystentka pomagała jego mama, myślałem nad tym, jak ważne musi to być dla nich obydwojga.

On zmagający się z niepełnosprawnością w stopniu znacznym – a jednak pogodny, bardzo często uśmiechnięty, żartujący, w autobusie śpiewający do melodii zasłyszanych z głośników. Dzięki bocci jego życie nabiera nowego sensu – to przygoda, w której bierze on udział w sposób aktywny, jego okno na świat, możliwość podróżowania, spotkań z innymi osobami (pełno i niepełnosprawnymi), integracja, radość i dobra zabawa. To też aktywność fizyczna – bardzo istotna także dla niego.

A dla jego mamy? To na pewno trud zajmowania się nim i niesienia mu stałej, codziennej pomocy. Ale to przede wszystkim sensjej dziecko mimo poważnych ograniczeń fizycznych, jest sportowcem. Jeżdżą razem, spędzają wspólnie czas. To miłość przez duże „M”.

boccia - mierzenie odległości

Nic dziwnego, że motto Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START brzmi: jeśli możesz do nas wejść, wjechać lub wczołgać się – będziesz sportowcem! To najprawdziwsza prawda.

Ceremonia Otwarcia

W samo południe odbyła się uroczysta Ceremonia Otwarcia zawodów w Krakowie. Uświetniły ją przemówienia oficjeli, pokazy młodego żonglera (który żonglował … bilami do bocci) oraz, jakżeby inaczej w Krakowie, lajkonik, błogosławiący niektórych uczestników dotknięciem ich głów swoją buławą.

ceremonia otwarcia
boccia - lajkonik

Finałowa rozgrywka

16 listopada rozegrane zostały ostatnie, ale najważniejsze, mecze finałowe. Sporo emocji dostarczyła zwłaszcza decydująca rozgrywka w kategorii BC3 – tej, w której zawodnicy używają do gry specjalnych ramp. Mecz był bardzo zacięty i zakończył się niespodziewaną wygraną gracza, który nie był faworytem tego spotkania. Grał bowiem z czołowym zawodnikiem polskiej bocci. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu, emocje, które zwykle towarzyszą grze w boccię, osiągnęły rzadko spotykany poziom.

Ceremonia Zamknięcia

Akcentem końcowym była Ceremonia Zamknięcia i wręczenie medali. Najpierw udekorowano najlepszych w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Polski w Krakowie. Następnie medale i upominki odebrali najlepsi w generalnej klasyfikacji Polskiej Ligi Bocci – kończy się sezon, wyłonieni zostali zatem mistrzowie, wicemistrzowie i brązowi medaliści mistrzostw Polski w bocci.

ceremonia zamknięcia
Ceremonia Zamknięcia – wręczenie medali i nagród
ścianka - boccia
Podium Polskiej Bocci gotowe

Boccia to więcej, niż sport

Można przytaczać tu wyniki, bo i one są ważne. Do nich odsyłam jednak na stronę www.polskaboccia.pl

W tym wpisie chciałem podkreślić coś innego – tu rywalizacja też jest ważna, radość ze zwycięstwa, smutek i radzenie sobie z porażkami. To sport. Ale boccia dla osób niepełnosprawnych to coś więcej – to sens, spotkanie, integracja, radość ze wspólnego przeżywania emocji. To esencja tego sportu, a także wielu innych sportów i gier tradycyjnych i adaptowanych. To ważne dla wszystkich.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *