Tradycyjne gry i zabawy dla rodzin na czas w domu – cz. II

tradycyjny sport - boccia

Akcja “Zostań w domu” trwa. Musimy się do niej stosować – to kwestia odpowiedzialności za nas wszystkich. Ale to nie oznacza, że nie możemy grać w zabawy i gry tradycyjne!

W pierwszej części Tradycyjnych gier i zabaw dla rodzin na czas w domu opisałem szwedzką grę kubb oraz polskie gry i zabawy – kapelę oraz wołanego. Można o nich poczytać TUTAJ.

W drugiej części ponownie jeden przykład z Polski – ringo, jeden z Włoch – boccia i jeden znany na całym świecie – przeciąganie liny.

Wszystkie świetnie sprawdzą się jako ciekawe formy spędzenia wspólnego, rodzinne czasu. Można w nie grać nawet w domu, ale lepiej sprawdzą się w przydomowych ogródkach.

RINGO

Ringo to dość powszechnie znany sport, który swoimi korzeniami sięga lat 50. XX wieku. Był on początkowo elementem treningu polskiego szpadzisty – Włodzimierza Strzyżewskiego.

Ten sport polega na przerzucaniu gumowego kółka przez taśmę, linę, sznurek bądź siatkę, tak żeby spadło na pole przeciwnika. Kółko można tanio kupić w wielu sklepach lub wykorzystać do gry posiadane w domu przedmioty, np. piłki tenisowe, a nawet pudełka, zwinięte gazety itp.

Sznurek zawiesza się na różnej wysokości, w zależności od wieku grających. Można grać 1 na 1 albo w drużynach dwu lub trzyosobowych (a nawet większych).

W rozgrywce indywidualnej, zawodnik rozpoczyna grę serwem zza linii końcowej – musi przerzucić jedną ręką ringo na drugą połowę boiska. Przeciwnik stara się je złapać (też jednorącz) i przerzucić tą samą ręką ponownie nad sznurkiem.

Gracze poruszają się po boisku tylko bez kółka w dłoni. W momencie jego złapania, muszą się zatrzymać i przerzucić ringo. Kiedy kółko upadnie na ziemię na lub poza polem gry, rozgrywka jest przerywana i punkt zdobywa jedna z drużyn.

Jeśli starczy miejsca w domu lub ogródku, można spróbować też wersji zespołowej, grając jednym kółkiem lub dwoma jednocześnie!

Ringo to przykład wszechstronnej gry dla każdego. Jest bardzo prosta i łatwa do zorganizowania. Obecnie, można grać w domu czy w ogródku.

Ringo wpływa korzystnie na zdrowie dzieci i osób dorosłych. Poza tym, daje po prostu dużo radości całej rodzinie!

tradycyjny sport polski - ringo

Dzieci grają w ringo. Obecnie można grać nawet w warunkach domowych

tradycyjna gra polska - ringo

Ringo można przerzucać przez siatkę.
Do gry wystarczy też jednak zwykły sznurek

BOCCIA

Boccia to tradycyjna gra rzutna, którą ludzkość zna od co najmniej tysiąca lat. Jest bardzo podobna do innych gier rzutnych, takich jak boules (polskie “bule”).

Zestaw do bocci można kupić już za ok 20 zł (kule plastikowe) lub kilkadziesiąt zł (zestaw kul metalowych) w wielu sklepach sportowych i innych. Do gry można też wykorzystać np. piłki tenisowe czy klocki.

W boccię można grać 1 na 1 lub zespołowo. Jeśli mamy jeden zestaw 6 kul i gramy 1 na 1, każda osoba ma po 3 kule. Jeśli jest więcej kul i graczy, dzielimy po prostu liczbę kul między zawodników, tak żeby każdy miał ich po równo.

Grę rozpoczyna pierwszy zawodnik, wyrzucając na pole gry mniejszą kulę, zwaną po włosku pallino lub boccino, a po angielsku jack. Następnie, stara się umieścić za pomocą rzutu swoją kulę jak najbliżej jacka.

Po nim rzuca drugi gracz (i dalej trzeci itd.). Dalsza kolejność rzutów: albo gramy po prostu na zmianę albo rzuca zawsze ten, kogo kula jest najdalej od mniejszej kulki (jacka).

Po wyrzuceniu wszystkich kul liczymy punkty. Każda kula umieszczona bliżej jacka od najbliższej kuli przeciwnika daje 1 punkt.

Na tym możemy zakończyć grę lub rozpocząć kolejną rundę i grać np. 4 rundy. Kto w całej rozgrywce ulokuje więcej swoich kul bliżej jacka, wygrywa mecz.

Boccia to prawdziwy sport integracyjnyrewelacyjna forma aktywności fizycznej dla wszystkich.

To gra uniwersalna, o w miarę prostych zasadach i możliwości dostosowania do potrzeb różnych osób.

Obecnie, świetnie się sprawdzi w domu lub ogródku.

tradycyjna gra - boccia

W ogródku starczy miejsca na rodzinną rozgrywkę w boccię

tradycyjny sport - boccia

Zestaw do bocci

PRZECIĄGANIE LINY

Przeciąganie liny to rodzaj aktywności fizycznej, znany od czasów starożytnych na całym świecie. Było nawet w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich w latach 1900-1920.

Obecnie to świetna rozrywka dla dzieci i dorosłych.

Do zabawy wykorzystujemy linę jutową, którą można kupić w wielu sklepach.

W domach i na ogródkach możemy obecnie przeciągać także inne materiały. Trzeba tylko sprawdzić, czy są one na tyle mocne i przede wszystkim bezpiecznenie mogą ranić naszych rąk!

Rywalizujemy 1 na 1 lub w zespołach rodzinnych. Stajemy naprzeciwko siebie i chwytamy po prostu linę z dwóch stron. Na znak startu ciągniemy – każda drużyna w swoim kierunku.

Na ogródku trzeba wyznaczyć do tego bezpieczną przestrzeń. Można też zaznaczyć punkt, do którego należy przeciągnąć przeciwnika, żeby zwyciężyć.

Podczas wielu prowadzonych przeze mnie zajęć (obecnie zawieszonych, ale jak tylko będzie możliwość, zostaną wznowione) i w trakcie różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych, proste przeciąganie liny okazuje się doskonałą zabawą dla całych rodzin.

sport tradycyjny - przeciąganie liny

Przeciąganie liny – obecnie można urządzić zawody wewnątrzrodzinne

inspirowany sportem - przeciąganie liny

Nawet najmłodsi mogą przeciągać linę:)

Prostota zasad, szczypta rywalizacji, radość czerpana z walki i zwycięstwa (a także z przewracania się i czasem wręcz tarzania po ziemi czy trawie). To wszystko czego potrzebujemy, by czerpać frajdę i satysfakcję z udziału w tej, tradycyjnej aktywności fizycznej 🙂

Zabawa jest ważna także teraz

W obecnej, trudnej i nietypowej sytuacji takie formy wspólnej zabawy pozwolą nam oderwać się od myślenia o bieżących wydarzeniach i dadzą sporo radości.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Comments

  1. Super pomysły na odciągnięcie dzieci od komputerów, oryginalne i zdrowe spędzenie czasu nie tylko przez dzieci ale całą rodzinę 🙂

    1. Bardzo dziękuję za komentarz:)

      Tak, gry tradycyjne to świetny sposób na dobre spędzenie czasu przez całą rodzinę razem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *