Od tradycyjnych ceremonii religijnych do sportu olimpijskiego
Przeciąganie liny to rodzaj aktywności fizycznej, znany od czasów starożytnych na całym świecie. Trudno jednoznacznie ustalić jego pochodzenie. Wywodzi się ono prawdopodobnie od starożytnych ceremonii religijnych i kultów, gdzie rywalizacja dwóch drużyn, przeciągających linę, symbolizowała odwieczną walkę “dobra” ze “złem”.
Takie rytuały odbywały się m. in. w Egipcie, Indiach, Birmie, na wyspie Borneo, w Ameryce Południowej, Japonii, Korei czy na Hawajach.
W Grecji antycznej przeciąganie liny miało już inną funkcję. Było to jedno z ćwiczeń, służących atletom do treningu przed igrzyskami greckimi.
W Europie Zachodniej z kolei jest ono znane od co najmniej tysiąca lat.
Z czasem z rytuałów i ćwiczeń fizycznych przeciągnie liny wyewoluowało do formy zorganizowanego sportu. Został on nawet włączony do programu drugich, nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1900 roku.
W programie IO utrzymało się co prawda tylko do 1920 roku, ale do dzisiaj rozgrywa się w nie rozmaite, międzynarodowe zawody z mistrzostwami świata włącznie. Od 1999 roku istnieje też Międzynarodowa Federacja Przeciągania Liny.
Przeciąganie liny na igrzyskach szkockich
Jedną z ciekawszych form tego typu zawodów, na których przeciąganie liny stanowią odrębną dyscyplinę, są igrzyska sportu i kultury szkockiej, zwane Highland Games and Gatherings (szerzej o nich będzie w oddzielnym wpisie).
To wielkie święto sportu i kultury Szkotów, którzy w sposób szczególny od stuleci dbają o podtrzymywanie i promowanie swojej tożsamości kulturowej. Organizują w tym celu, między innymi, właśnie Highland Games and Gatherings.
Historia tych igrzysk sięga co najmniej XI wieku, kiedy organizowano je, by uświetnić królewskie polowania w szkockich lasach.
Obecnie to wydarzenie sportowo-kulturowe, odbywające się co roku w wielu miejscach Szkocji.
Przeciąganie liny jest jedną z bardziej widowiskowych konkurencji podczas niektórych Highland Games. W rywalizacji biorą udział zespoły złożone z 5 zawodników. 6 pełni charakterystyczną rolę “zagrzewacza“. Nie ciągnie on liny, tylko chodzi między zawodnikami swojego zespołu, dopinguje ich i dba o równy rytm ciągnięcia liny.
Przeciąganie liny na zajęciach dla dzieci
Przeciąganie liny to nie tylko zorganizowany sport osób dorosłych. To także świetna rozrywka dla dzieci. Wiem z doświadczenia, jak dobrze się one bawią, po prostu przeciągając linę.
Podczas wielu prowadzonych przeze mnie zajęć i w trakcie różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych, organizuję proste przeciąganie liny dla wszystkich chętnych. Dzieci bawią się doskonale.
Prostota zasad, szczypta rywalizacji, radość czerpana z walki i zwycięstwa (a także z przewracania się i czasem wręcz tarzania po ziemi, trawie czy piasku;). To wszystko czego dzieci potrzebują, by czerpać frajdę i satysfakcję z udziału w tradycyjnej aktywności fizycznej.