Krokiet – tradycyjna gra arystokracji, dziś dostępna dla wszystkich

krokiet dla dzieci

Krokiet to nie tylko zapiekany naleśnik z farszem🙂

To też dawna, tradycyjna gra dworska, czasem mylona z krykietem. Nazwa “krokiet”  wywodzi się od francuskiego croquet, co oznacza zagięty kij, gdyż takich kijów używano dawniej w jednej z wersji tej gry.

Podobna do krokieta gra była znana we Francji już w XVI i XVII wieku. Stąd została przeniesiona do Anglii przez króla Karola II Stuarta,  przebywającego we Francji na wygnaniu.

W Anglii krokiet zyskał na popularności jako paille-maille. Gra zamarła pod koniec XVII wieku, ale odżyła pod aktualną nazwą w połowie XIX wieku.

Od lat 90. tego stulecia krokiet zyskiwał też na popularności w USA. Wprowadzono tam jego widowiskowo-wyczynową odmianę, zwaną Roque.

Cieszy się ona do dziś prestiżem na najlepszych brytyjskich i amerykańskich uczelniach, m. in. w Cambridge, Oksfordzie, na Harvardzie, w Yale czy na uniwersytecie Virginia.

Jak się gra w krokieta?

W najpopularniejszych odmianach celem gry jest przebicie kuli za pomocą drewnianego, młotkowatego kija przez różnie rozstawione 6 lub 9 bramek, a następnie trafienie w drewniany palik (lub paliki), ustawiony na końcu bądź w środku pola gry.

W odmianie brytyjskiej mamy 6 bramek rozstawionych w dwa trójkąty, jak na schemacie poniżej. Grę rozpoczyna się, przebijając kulę przez pierwszą bramkę, a następnie stara się trafić w kolejną, położoną naprzeciwko tej pierwszej. Następnie kierujemy się po prostokącie do kolejnych dwóch bramek.

Później przebijamy kulę przez pierwszą z bramek środkowych, omijamy znajdujący się na środku palik, trafiamy w drugą, środkową bramkę i wracamy do palika. Trafienie w niego kończy grę.

krokiet - schemat boiska
Schemat pola do gry w brytyjską odmianę krokieta

Krokiet dobry dla wszystkich 😉

Krokiet to gra o spokojnym przebiegu, w którą dawniej grały angielskie damy w falbaniastych sukniach na krynolinie. Spędzały w ten sposób popołudnia w swoich dworach i przylegających do nich angielskich bądź francuskich parkach i ogrodach.

Dziś to sport, mający nawet swoje odmiany wyczynowe, całkiem popularny, zwłaszcza w krajach Wspólnoty Brytyjskiej.

W odmianie rekreacyjnej to świetny, spokojny, ale wciągający sport dla wszystkich chętnych.

Z moich doświadczeń wynika, że zarówno dzieci, jak i dorośli bardzo lubią pograć w tę wymagającą sporej precyzji grę.

Dobrze bawią się też całe rodziny, organizując sobie np. rozgrywki dzieci kontra rodzice. Ta gra jest też z pewnością odpowiednia i atrakcyjna dla osób starszych.

krokiet - tradycyjna gra dla całych rodzin
Krokiet to atrakcyjna zabawa dla całych rodzin

Gdzie można zagrać w krokieta?

Krokiet to tradycyjna gra, w którą można dziś zagrać np. w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.

Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć jest ona oferowana jako świetna rozrywka dla wszystkich chętnych w okresie wiosenno-letnim.

tradycyjny krokiet - Bieg dla Neuronków
Krokiet podczas zajęć dla dzieci

W krokieta można było też zagrać w czasie prowadzonych przeze mnie zajęć z gier i zabaw tradycyjnych podczas II Charytatywnego Biegu dla Neuronków Fundacji Neuronietypowi nad jeziorem Brzostek koło Promna (kilka km od Pobiedzisk).

krokiet2 - bieg dla Neuronków
Krokiet dla dzieci nad jeziorem Brzostek
krokiet - bieg dla Neuronków
Dzieci szybko wciągnęły się w rozgrywkę:)

Krokiet 22 czerwca br w Bramie Poznania

w krokieta będzie można także zagrać podczas imprezy Gry i zabawy małych Słowian w ramach IV Weekendu na Szlaku Piastowskim w Bramie Poznania. Zapraszam na niego jako Inspirowany Sportem wraz z Organizatorem – Bramą Poznania.

Krokiet wciąga:)

Krokiet to mało dynamiczna gra, która jednak zaskakująco wciąga. Mogą w niego grać dzieci, dorośli, całe rodziny, osoby starsze, a także grupy o specjalnych potrzebach.

Łatwo go dostosować do potrzeb grających. Można grać w jego różne odmiany, zmieniać liczbę bramek, ich ustawienie, sposób rozgrywki i inne zasady gry.

To czyni go atrakcyjnym, tradycyjnym sportem dla każdego.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *