O MNIE

Historia pasjonata sportów tradycyjnych

Kim jestem i skąd pochodzę?

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportu. A może raczej sportów, gier i zabaw, których na świecie są tysiące. Ludzkość od niepamiętnych czasów wykazywała się ogromną kreatywnością w zakresie ich tworzenia i uprawiania, a zdaniem wielkiego filozofa Fryderyka Schillera tylko wtedy jest w pełni ludzka, kiedy oddaje się grze.

Od dziecka interesowałem się sportem. Pochodzę ze sportowej rodziny – mój tata jest nauczycielem wychowania fizycznego i byłym trenerem piłki nożnej ze sporymi sukcesami, moja mama – psycholog – z powodzeniem pracowała ze sportowcami, mój brat – dawniej wyczynowy lekkoatleta, obecnie trenuje sztuki walki, jest też świetnym fizjoterapeutą i dietetykiem.

Ja sam oddawałem się pasji piłkarskiej, trenując u mojego taty, a także wyczynowo grałem w tenisa stołowego, osiągając wyniki na skalę ogólnopolską. Obecnie jestem 36-latkiem, nadal rekreacyjnie uprawiającym sport.

W pewnym momencie mojego życia zainteresowałem się mniej znanymi a absolutnie zasługującymi na uwagę – sportami, grami i zabawami tradycyjnymi.

Sporty tradycyjne to moja inspiracja i życiowa misja

Co to są sporty tradycyjne? Trudno je jednoznacznie zdefiniować. Są to zazwyczaj formy aktywności fizycznej związane z daną grupą etniczną, regionalną lub lokalną (choć nie zawsze), raczej amatorskie, wyrosłe z naszej kultury i tradycji. Mają często rekreacyjny charakter, a ich zasady tworzone są czasem spontanicznie przez grającą grupę. Kładą większy nacisk na udział i wspólną grę niż na zwycięstwo za wszelką cenę.

Tworzą bogate, ogólnoświatowe dziedzictwo kulturowe, zdolne wiązać naszą przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.

Co ważne, te sporty to elementy kultury, edukacji i codziennego życia. Pełniły różne funkcje, zaspokajały rozmaite ludzkie potrzeby. Od zawsze towarzyszyły ludziom, pasjonowały ich i inspirowały.

Moje specjalistyczne i oryginalne wykształcenie

Tak też jest ze mną. Sporty, gry i zabawy fascynowały mnie do tego stopnia, że poświęciłem im moje prace: licencjacką i magisterką na studiach etnologicznych, które uczyniły ze mnie etnologa.

Inspirowały do tego stopnia, że poszedłem krok dalej i napisałem na ich temat doktorat, dzięki któremu stałem się doktorem nauk o kulturze fizycznej.

To swoiste połączenie etnologii i sportu doprowadziło mnie do pracy w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, gdzie tematykę tę rozwijałem w latach 2017-2018, prowadząc m. in. zajęcia sportowe dla dzieci. 

Co robię teraz?

Obecnie pracuję jako specjalista ds. organizacji i obsługi programów w Stowarzyszeniu Sportowo-Rehabilitacyjnym START w Poznaniu oraz współpracuję jako ekspert ds. sportów tradycyjnych z Instytutem Rozwoju Sportu i Edukacji z Warszawy.

Od lat angażuję się w różne projekty krajowe i międzynarodowe w zakresie rozwoju sportów, gier i zabaw tradycyjnych.

Jestem członkiem Komisji ds. Relacji Międzynarodowych Europejskiego Związku Sportów i Gier Tradycyjnych (ETSGA).

Mam okazję stale współpracować z najlepszymi, światowymi ekspertami w tej dziedzinie, sam stając się coraz lepszym specjalistą w tym, co robię.

Oferta zajęć

Rozwijam moją pasję, prowadząc też praktyczne zajęcia, podczas których wszyscy chętni biorą aktywny udział w różnych grach tradycyjnych.

W życiu inspiruje mnie różnorodność kulturowa i bogactwo, ukryte w różnych dziedzinach kultury, a nade wszystko to kryjące się w szeroko rozumianym sporcie.

To właśnie w tej sferze życia bowiem przez całe stulecia ujawniały się i realizowały ludzkie próby zrozumienia wszechświata, a także po prostu inspiracja światem zabawy, dbaniem o zdrowie czy pożytecznym spędzaniem wspólnego czasu wolnego.

Dlatego też ten blog (jak i ja) jest INSPIROWANY SPORTEM.

Wykształcenie i rekomendacje

Podziękowanie od Szkoły Podstawowej w Głuchowie za zajęcia z gier tradycyjnych dla dzieci z klas 1-8
dr Bartosz Prabucki - dyplom doktorski
W 2016 roku, broniąc pracy doktorskiej nt. europejskich sportów tradycyjnych, zostałem doktorem nauk o kulturze fizycznej
referencje - awf
Referencje ukazujące moje doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu zabaw i gier tradycyjnych
rekomendacja - IRSiE
Rekomendacja Instytutu Rozwoju Sportu i Edukacji w Warszawie, z którym współpracuję w roli eksperta ds. sportów tradycyjnych
sporty tradycyjne litwa
W 2012 roku wziąłem udział w niezwykłej imprezie sportowej, podczas której zdobywałem doświadczenie w prowadzeniu zajęć ze sportów tradycyjnych
certyfikat - Holandia
W sierpniu 2018 roku reprezentowałem nasz kraj podczas I Europejskich Igrzysk Sportów Tradycyjnych w Holandii. Pokazaliśmy tam kilka polskich sportów tradycyjnych, w tym pierścieniówkę i ringo
gry i zabawy poznan
W moich zajęciach w Poznaniu brały udział zarówno dzieci, jak i dorośli