Tradycyjna gra rzutna – boccia i jej rola w sporcie osób niepełnosprawnych

sport osób niepełnosprawnych

Boccia – antyczna gra

Z cyklu sporty i gry tradycyjne z całego świata, tym razem o bocci, w tym w szczególnym kontekście – sportu osób niepełnosprawnych.

Boccia to tradycyjna gra rzutna, którą ludzkość zna od co najmniej tysiąca lat. A może nawet dłużej, bo według jednej z legend grał w nią już Spartanin Timokrates 500 lat p.n.e. Po podporządkowaniu Grecji Rzymowi legioniści przenieśli boccię na Półwysep Apeniński, gdzie rozprzestrzeniła się ona w kilku regionach ówczesnego świata.

Pod koniec XIX wieku (1898) we włoskim Piemoncie powstała pierwsza organizacja regionalna bocci. Międzynarodową federację tego sportu utworzono natomiast w 1956 roku. Zrzeszała ona jednak tylko kilka krajów. Później powstała BISFed (Boccia International Sports Federation) – promująca boccię jako sport dla wszystkich w skali globalnej.

Szacuje się, że obecnie wyczynowo i rekreacyjnie uprawia boccię na całym świecie kilkanaście milionów ludzi.

Jak się gra w boccię?

Podstawowe zasady bocci są bardzo zbliżone do wielu innych gier rzutnych, takich jak francuskie les boules (“bule”) czy angielskie lawn bowls (kule na trawie).

Jest wiele regionalnych odmian bocci. W najpopularniejszych z nich zawodnicy lub drużyny mają po 4 lub 6 kul różnego koloru. Grę rozpoczyna jeden lub jedna z nich, wyrzucając na pole gry mniejszą kulę, zwaną po włosku pallino lub boccino a po angielsku jack. Następnie, stara się umieścić za pomocą rzutu swoje kule jak najbliżej jacka.

Każda kula umieszczona bliżej jacka od najbliższej kuli przeciwnika daje 1 punkt. Gra składa się z kilku rund (tzw. endów) – 4 w przypadku gier indywidualnych i 6 – drużynowych. Kto w całej rozgrywce ulokuje więcej swoich kul bliżej jacka, wygrywa mecz.

Więcej o bocci można przeczytać na stronie www.polskaboccia.pl

Boccia osób niepełnosprawnych

Boccia – dawna, tradycyjna rozrywka ludów średniowiecznej Europy, została w XX wieku zaadaptowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, stając się prawdziwym, integracyjnym sportem dla wszystkich.

Stało się tak wskutek tego, że to gra uniwersalna, o w miarę prostych zasadach i możliwości dostosowania do potrzeb różnych osób. Obecnie jest to świetna forma aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Zasady gry w tę odmianę bocci są podobne, jak w przypadku osób pełnosprawnych, ale kule są tu obszyte skórą a jack jest biały dla lepszej widoczności.

Zawodnicy grają tu ponadto w różnych kategoriach w zależności od stopnia niepełnosprawności (BC1-BC5). Mogą mieć też asystentów, pomagających im w rozgrywce.

Gracze kategorii BC3 używają do gry specjalnych ramp w kształcie rynien, po których przesuwają kulę w stronę białej bili. To oni jednak decydują o wszystkim i wykonują rzuty lub pchnięcia kuli. Asystenci im tylko pomagają, wykonując ich polecenia.

gra tradycyjna - boccia
Asystent ustawia zawodnikowi rampę, przesuwając ją tylko według zaleceń gracza
tradycyjna gra - boccia
Następnie asystent umieszcza kulę na rampie – w miejscu wskazanym mu przez zawodnika
boccia
Gracz sam strąca kulę w kierunku boiska za pomocą ruchu głową

Ta odmiana bocci stała się nawet sportem paraolimpijskim po wprowadzeniu jej do programu igrzysk paraolimpijskich w Barcelonie (1992).

Rozgrywa się w nią także szereg ciekawych zawodów.

4. Międzynarodowy Turniej Bocci, Poznań 2019

Jednym z takich wydarzeń, przy którym miałem przyjemność pracować, była czwarta edycja międzynarodowego turnieju w boccię osób niepełnosprawnych.

W dniach 28-30 czerwca 2019 roku do Poznania przyjechali najlepsi gracze z 6 europejskich krajów, by rywalizować z polską czołówką.

Organizowany przez Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Poznaniu i Polski Związek Bocci 4. Międzynarodowy Turniej Bocci, Poznań’2019 odbył się w halach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przy ul. Spychalskiego w Poznaniu.

Wzięli w nim udział niepełnosprawni zawodnicy bocci z Rosji, Ukrainy, Czech, Anglii, Belgii, Szwecji i Polski. Grano w pięciu kategoriach, odpowiadających stopniowi niepełnosprawności danego zawodnika – BC1 do BC5. Rywalizowano w rozgrywkach indywidualnych, parach oraz drużynach.

Polacy spisali się bardzo dobrze. W kategorii BC2 zwyciężył Mateusz Urbański a w BC4 Dominik Walczyk. W BC1 drugie miejsce zajął Damian Matoga a w BC3 srebro wywalczył Damian Iskrzycki. Polacy triumfowali ponadto w parach BC3 i parach mieszanych BC4/BC5 oraz zdobyli drugie miejsce w rywalizacji zespołowej BC1/BC2.

Turniej został wsparty finansowo przez Miasto Poznań i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Takie zawody to niezwykle ważne wydarzenie, pozwalające na społeczną aktywizację i integrację osób niepełnosprawnych, które rywalizowały w najszybciej rozwijającym się sporcie paraolimpijskim, jakim jest boccia!

sport osób niepełnosprawnych
Rywalizacja polsko-angielska. Te dwie ekipy były w sumie najmocniejsze na tych zawodach
Leszek Lorens
Reprezentant Polski w kategorii BC3
boccia - sędziowanie
Zawodnicy mają prawo sprawdzić razem z sędzią, jaki jest układ kul po danej rundzie
gry tradycyjne osób niepełnosprawnych
Mecz w kategorii BC3
gra tradycyjna
Zacięta rozgrywka – za zawodnikami asystenci
układ kul w bocci
Skomplikowana sytuacja na boisku – przy “jacku” aż gęsto od kul
Inspirowany sportem - boccia2
Inspirowany sportem tym razem jako sędzia stolikowy:)
reprezentacja Polski w boccię
Reprezentacja Polski w boccię podczas Ceremonii Otwarcia zawodów

Od tradycyjnej zabawy do paraolimpijskiego sportu osób niepełnosprawnych

Boccia – ponadtysiącletnia gra tradycyjna, w którą grały ludy starożytnej i średniowiecznej Europy – stała się z czasem adaptowanym sportem paraolimpijskim.

Dzięki jej bardzo pomysłowemu dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzisiaj to prawdziwy sport integracyjnyrewelacyjna forma aktywności fizycznej dla wszystkich.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *