Tradycyjne gry i zabawy na imprezach sportowych
Jak ukazałem w poprzednich wpisach, sporty, gry i zabawy tradycyjne świetnie odnajdują się podczas różnych imprez sportowych, takich jak Światowe i Europejskie Igrzyska Sportów Tradycyjnych.
Dobrze sprawdzają się jednak także w skali regionalnej i lokalnej. Jak się okazuje, mogą stanowić świetną atrakcję, wzbogacającą programy wyjątkowo ważnych wydarzeń, jak np. sportowe imprezy charytatywne.
Parę miesięcy temu miałem już okazję uczestniczyć z moimi grami w II Charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej Fundacji Neuronietypowi.
28 kwietnia br. moje gry i zabawy tradycyjne odnalazły z kolei swoje miejsce podczas II Charytatywnego Biegu dla Neuronków, którego celem była zbiórka pieniędzy i pomoc podopiecznym tej Fundacji.
Fundacja Neuronietypowi
Fundacja Neuronietypowi to wspaniała organizacja, której głównym celem jest wielowymiarowa pomoc dzieciom z różnymi trudnościami, jak wcześniactwo, autyzm, zespoły genetyczne, niepełnosprawność intelektualna i wiele innych. Pomaga ona nie tylko swoim podopiecznym, ale też ich rodzinom, bo to one są w życiu tych dzieci najważniejsze.
Dzięki działalności Fundacji rodziny te, i ich dzieci, odnajdują tak ważny w życiu sens i stają się po prostu szczęśliwsze.
Więcej o działalności tej organizacji można przeczytać na ich stronie internetowej http://neuronietypowi.org
Charytatywny Bieg Fundacji
Bieg Charytatywny dla Neuronków (czyli podopiecznych Fundacji) to jedna z największych inicjatyw, organizowanych przez tę organizację. Nad jeziorem Brzostek w Promnie, w pięknych okolicznościach przyrody, zbiera się co roku wielu biegaczy – dorosłych i dzieci w różnych kategoriach biegowych – którzy udziałem w biegu poprzez wpisowe i inne formy pomocy, wspierają podopiecznych Fundacji.
Gry i zabawy tradycyjne dodatkową atrakcją wydarzenia
W programie tego wydarzenia jest też sporo dodatkowych atrakcji.
Postanowiłem także włączyć się w pomoc i zaproponować to co mam najlepszego – atrakcję dla dzieci w postaci gier i zabaw tradycyjnych.
Wszyscy chętni mieli okazję zagrać m. in. w szwedzką grę rzutną kubb.
To prosta gra, polegająca na rzucaniu woreczkami lub pałeczkami w klocki przeciwnika, starając się je przewrócić. Prostota tej gry sprawiła, że wielu chętnych próbowało swoich sil, a rozgrywka, jak widać poniżej, przyniosła dzieciom wiele radości.
Inną propozycją był krokiet. To nie krykiet – to dawna gra dworska, polegająca na przebijaniu kul przez brameczki za pomocą drewnianych kijów. Mimo trudnych warunków terenowych, tu także zabawa była przednia, a niektóre dzieci grały wielokrotnie.
Nie lada atrakcją dla młodszych i starszych dzieci okazało się też jak zwykle przeciąganie liny. Dawniej dyscyplina olimpijska, do dziś daje radość czerpaną z prostej formy aktywności ruchowej i rywalizacji.
Dzieci grały także w grę rzutną – boccię – która w różnych wersjach potrafi bardzo wciągnąć.
Pomoc i zabawa – gry tradycyjne w praktyce
Zaangażowanie dzieci i ich rodziców w gry i zabawy tradycyjne podczas charytatywnego wydarzenia sportowego ukazały po razy kolejny, jak wartościowe mogą być te gry – dają radość czerpaną z udziału w prostej aktywności ruchowej, a jednocześnie dzięki nim można pomóc uatrakcyjnić bardzo istotne wydarzenie.