Inspirowany sportem przy Bramie Poznania

gra dla dzieci - kapela

Zabawy dla dzieci i dorosłych podczas Weekendu na Szlaku Piastowskim

W sobotę, 22 czerwca 2019 roku jako Inspirowany Sportem pojawiłem się kolejny raz w nowym miejscu, w którym wraz ze studentami AWF proponowałem wszystkim chętnym możliwość zagrania w kilka sportów i gier tradycyjnych.

Można było ich spróbować w ramach IV Weekendu na Szlaku Piastowskim, w który włączyła się Brama Poznania. Dzięki naszej współpracy, każdy chętny mógł zagrać w opisane już na moim blogu gry tradycyjne, takie jak:

Pierścieniówkapolska gra, polegająca na przerzucaniu przez dwie drużyny piłki przez trzy otwory w siatce. Jest podobna do siatkówki, ale tu piłkę rzucamy, a nie odbijamy, i musimy trafić w jeden z otworów w siatce. To dynamiczna, zespołowa gra dla każdego,

Kapela dawna zabawa pasterzy na Kociewiu. Drewnianą kulą strącamy wieżyczkę z kamieni, biegniemy po tę kulę i wracamy z nią na swoje miejsce. Na środku stoi z kolei „Kapelmistrz”, który odbudowuje wieżyczkę i rzuca w biegnącego czapką! Wesoła zabawa ruchowa, w której biorą udział całe rodziny,

zabawy dla dzieci - kapela
Dzieci bawiły się świetnie, grając w kapelę
zabawa dla najmłodszych - kapela2
“Zacięta” rozgrywka w kapelę:)
zabawa dla najmłodszych - kapela
Kapela to dobra zabawa także dla najmłodszych

Krokiet – dawna gra dworska. Polega na przebijaniu drewnianych kuli przez małe bramki za pomocą drewnianych, młotkowych kijów. Świetna zabawa dla całej rodziny. Potrafi naprawdę wciągnąć!

zabawa dla dzieci - krokiet
Precyzja ważniejsza, niż siła – krokiet dla dzieci

Kubbszwedzka gra rzutna. Strącamy drewniane klocki, rzucając w nie woreczkiem lub drewnianą pałeczką. Najpierw trzeba zbić klocki przeciwnika, a na koniec największą figurę na środku – „Króla”. Wciągająca, ucząca precyzji, gra zręcznościowa dla wszystkich chętnych.

zabawa dla rodzin - kubb
Wesoła rozgrywka rodzinna w kubba

Z gier i zabaw tradycyjnych korzystały dzieci i dorośli

Wstęp na to wydarzenie był wolny. Nie było może tłumów, ale chętnych nie brakowało. Dobrze bawiły się jak zwykle dzieci, które często grały razem ze swoim rodzeństwem lub koleżeństwem, ale też ze swoimi rodzicami.

Rodzinna atmosfera i wartość wspólnie spędzonego czasu okazały się dla nich cenne, w czym znów bardzo pomogły gry tradycyjne.

zabawa dla wszystkich - krokiet
Zawody rodzinne – pojedynek ojca z synem w krokieta
zabawy dziecięce - kapela
Braterski “pojedynek” w czasie gry w kapelę

Osoby dorosłe, próbujące swoich sił w kapeli czy krokiecie, także bawiły się bardzo dobrze.

W polskie (i nie tylko) gry mieli też okazję zagrać turyści z zagranicy. Wyjaśniałem im po angielsku zasady gry, a następnie przystępowali do zabawy. Byli bardzo zadowoleni, wypytywali o szczegóły, chcieli wiedzieć więcej o tych grach. Ich dzieci, po początkowych oporach, przełamywały się i później trudno je już było odciągnąć od zabawy!

kapela - zabawa dla dzieci i dorosłych
Dorośli także bawili się wybornie, grając w kapelę!

Miałem okazję opowiedzieć więcej o mojej pasji, o Inspirowanym Sportem, o grach tradycyjnych, ich pochodzeniu, zasadach gry, wartościach.

Zainteresowana naszymi pokazami była także telewizja.

Krótką relację wideo z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj 🙂

Eventy szansą na dobrą zabawę dzięki grom tradycyjnym

Dzięki takim wydarzeniom, jak kolejne edycje Szlaku Piastowskiego, i współpracy z takimi instytucjami, jak Brama Poznania, w nowym miejscu wiele osób w bardzo przyjaznej atmosferze zagrało w kilka ciekawych gier tradycyjnych.

Sprawili tym samym sobie (i mi) wielką radość🙂 W niedalekiej przyszłości planuję kolejne, takie wydarzenia. I znów będzie można spróbować w praktyce tych wyjątkowych gier.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *