Gry tradycyjne w służbie potrzebującym dzieciom – III Charytatywny Bieg dla Neuronków

Inspirowany sportem tłumaczy zasady gry w kapelę

Charytatywny bieg na pomoc dzieciom

W niedzielę, 13 października jako Inspirowany sportem z moimi grami tradycyjnymi wziąłem udział w III Charytatywnym Biegu dla Neuronków.

Poprzednia edycja tego wydarzenia odbyła się w kwietniu br. Pisałem o tym tutaj.

Bieg organizuje Fundacja Neuronietypowi. To wspaniała organizacja, zajmująca się pomocą dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności (neuronietypowymi), zwanymi też Neuronkami🙂 Więcej o niej można przeczytaj na stronie www.neuronietypowi.org.

III Charytatywny Bieg dla Neuronków odbył się, tak jak poprzedni, w urokliwym miejscu – nad jeziorem Brzostek w Parku Krajobrazowym Promno. Dorośli startowali w biegu na 5 km, a dzieci na dystansach od 100 do 500 m w zależności od wieku. Pogoda bardzo nam dopisała. Było wielu biegaczy i kibicujących. Na wydarzenie przyszło też dużo rodzin z dziećmi.

To właśnie dla nich przygotowano szereg atrakcji. Wśród nich proponowane przeze mnie tradycyjne gry.

Gry tradycyjne jedną z dodatkowych atrakcji dla wszystkich

Nie mieliśmy zbyt dużo miejsca, ale udało się zaproponować dzieciom trzy gry: szwedzki kubb, angielski krokiet i – po raz pierwszy tutaj – polską zabawę o nazwie kapela.

Szwedzki kubb – strąć króla

Kubb to prosta gra rzutna, w którą grali już podobno Wikingowie ponad 1000 lat temu. Opisywałem ją już tutaj. Podczas tego wydarzenia jak zwykle cieszył się dużą popularnością.

Dzieci chętnie przystąpiły do zabawy. Grały zarówno maluchy, jak i trochę starsi. Później do gry przystąpili też dorośli, którzy toczyli rozgrywki razem ze swoimi dziećmi. Na końcu gra przybrała charakter wielopokoleniowy, kiedy w kubba zagrał dziadek ze swoim wnukiem. To zawsze radość, kiedy niezależnie od wieku, ludzie grają w nieco zapomniane, ale odżywające, gry tradycyjne!

Inspirowany sportem tłumaczy kubb
Inspirowany sportem tłumaczy zasady kubba
gra tradycyjna - kubb
Przystępujemy do rozgrywki w kubba
kubb
Dzieci jak zwykle szybko wciągnęły się w grę
gra tradycyjna - kubb
Z klocków do kubba można także budować różne konstrukcje:)
Dziadek z wnukiem grają w kapelę
Na pierwszym planie – dzieci układają konstrukcje z klocków do kubba.
Na drugim – dziadek z wnukiem próbują gier tradycyjnych

Krokiet – kto pierwszy przebije kule przez wszystkie bramki

Krokiet – dawniej arystokratyczna gra, o której pisałem już tutaj – polega na przebijaniu drewnianych kul za pomocą młotkowatych kijów przez małe brameczki. Mimo trudniejszych do rozgrywania warunków (nierówny teren, piasek i trawa), także cieszył się zainteresowaniem.

Dzieci starały się pokonywać kolejne bramki, nie poddając się, mimo że kule płatały im na tej nawierzchni przeróżne figle. To było jednak dodatkowe wyzwanie, z którym nawet najmłodsi całkiem dobrze sobie radzili.

tradycyjna gra kubb
Na pierwszym planie kubb – na drugim krokiet

Kapela – polska zabawa biegowa

Po raz pierwszy na tym wydarzeniu oferowałem też wszystkim chętnym polską zabawę tradycyjną o nazwie kapela. Opisywałem ją już tutaj.

To rywalizacja atakującego – próbującego zbić kulą kapelę (budowlę z kamieni bądź kawałków drewna), a następnie pobiec po swoją kulę i wrócić z nią na swoje miejsce oraz obrońcy, który musi odbudować przewróconą kapliczkę, a nastąpienie rzucić w biegnącego z kulą czapką, kapeluszem lub woreczkiem.

Mimo niewielkiej ilości miejsca na rozgrywanie tej wesołej zabawy biegowej, dzieci w różnym wieku bawiły się świetnie. To prosta zabawa, która dostarcza sporo śmiechu i radości z rywalizacji biegowej – a o to właśnie chodzi w grach i zabawach tradycyjnych!

Co ciekawe, kapela została ostatnio włączona do zajęć ruchowych dla dzieci w … Chinach(!), Ale o tym będzie w innym wpisie.

kapela
Kapela – atakujący zbił już małą wieżyczkę i biegnie po swoją kulę
zabawa tradycyjna - kapela
Wraca na swoje miejsce a obrońca odbudowuje “kapliczkę”
tradycyjna zabawa - kapela
Obrońca rzuca w biegnącego woreczkiem.
Za późno – atakujący wrócił już na swoje miejsce
najmłodsi grają w grę tradycyjną - kapelę
Najmłodsi też zainteresowali się kapelą:)

Bieg dla Neuronków – pomaganie i świetna zabawa w jednym

Charytatywny Bieg dla Neuronków to bardzo udane wydarzenie, które łączy ważny cel – pomaganie dzieciom – z dobrą zabawą – dla nich i nie tylko.

Cieszę się, że jako Inspirowany Sportem po raz kolejny wziąłem w nim udział z moimi grami tradycyjnymi. Dzięki temu każdy chętny, a zwłaszcza dzieci, mogły ich po raz kolejny spróbować i świetnie się przy tym bawić!

kapela - kontekst
Inspirowany sportem

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *