Sporty tradycyjne nie tylko dla dzieci. Zajęcia dla seniorów w Warszawie

pierścieniówka osób starszych

Sporty tradycyjne dla każdego

Sporty i gry tradycyjne są nie tylko dla dzieci. Świetnie sprawdzają się też jako rodzaj rekreacji ruchowej osób starszych.

29 sierpnia br. roku w ciekawej. międzynarodowej instytucji – Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie grupa ok. 60 osób – studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku miała okazję wziąć udział w prowadzonych przeze mnie, teoretycznych i praktycznych zajęciach ze sportów i gier tradycyjnych.

Podczas tych zajęć reprezentowałem Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji – jako ekspert ds. sportów tradycyjnych tej instytucji.

Zajęcia zostały podzielone na część wykładową i ćwiczenia.

Na wykładzie wprowadzenie do sportów tradycyjnych

Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się m. in. co to są sporty „tradycyjne”, jak się je definiuje i jak wyglądał rozwój światowego zainteresowania tą tematyką m. in. przez takie organizacje, jak UNESCO czy Parlament Europejski.

Co ważne, seniorzy poznali także przykłady sportów tradycyjnych, ich wartość i praktyczne zastosowanie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sporty polskie, jak pierścieniówka czy kapela.

Teoria teorią, ale teraz czas na grę!

Część ćwiczeniowa to już praktyczne zajęcia w hali sportowej. Słuchacze wykazali dużą chęć zagrania w kilka sportów i gier tradycyjnych. Ponownie sporym powodzeniem cieszyły się pierścieniówka i kapela. Grano też m. in. w szwedzką grę rzutną – kubb.

pierścieniówka - osoby starsze
Seniorzy bardzo szybko “załapali” podstawowe zasady pierścieniówki
pierścieniówka osób starszych
Pierścieniówka cieszyła się największym zainteresowaniem.
Dla osób starszych okazała się świetną formą rekreacji

Uczestnicy zajęć praktycznych dobrze bawili się też, grając w polską kapelę. Ta gra biegowa sprawiła im sporo radości. Mówili, że to wesoła zabawa.

kapela dla osób starszych
Seniorzy grają w polską kapelę.
Ta gra biegowa również przypadła im do gustu.

Po raz kolejny dobrze sprawdziła się też gra rzutna rodem ze Szwecji – kubb. To sport nie wymagający wysokiego poziomu siły czy sprawności fizycznej. Tu liczy się bardziej precyzja i … cierpliwość;)

kubb dla osób starszych
Kubb – ciekawa forma rekreacji dla osób starszych
kubb - rekreacja osób starszych
Rywalizacja w kubba w Akademii Vistula w Warszawie
kubb
Seniorzy byli bardzo zaangażowani podczas gry w kubba

Dobre reakcje uczestników zajęć

Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem słuchaczy. Zarówno na wykładzie, jak i podczas ćwiczeń praktycznych zadawali oni sporo pytań o pochodzenie prezentowanych sportów tradycyjnych, ich związki z innymi tego typu grami czy ich obecną sytuację. Podawali także przykłady znanych im sportów tradycyjnych.

Uczestnicy wyrażali zadowolenie zarówno z tego, że mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach ruchowych, jak i z tego, że poznali nowe gry, w tym także polskie. Oby więcej takich okazji.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *