Gry tradycyjne dla integracji młodych Europejczyków

Vicenza - spotkanie projektowe

Włoska Vicenza gospodarzem spotkania projektowego

W poszukiwaniu ciekawych gier tradycyjnych i ich zastosowań praktycznych udałem się do włoskiej Vicenzy. Piękne miasto z typowo włoską architekturą, które ma podobno najwięcej zabytków, wpisanych na listę UNESCO, w całych Włoszech… Aż nie chce się wierzyć, ale miasto robi wrażenie.

Vicenza
Widok z mojego hotelu w Vicenzie
vicenza1
Vicenza to miasto otoczone pięknymi, niewysokimi górami
vicenza3
Widok ze wzgórza
Vicenza - architektura
Typowa architektura miasta – mi przypadła do gustu
Vicenza - kanał
Malowniczy kanał w Vicenzie

Miejsce, w którym spaliśmy, także było wyjątkowe. To były dom pielgrzyma, obecnie zarządzany przez kilka sympatycznych, starszych pań, nie znających słowa po angielsku;)

Na początku czuliśmy się co prawda nieco jak w filmie grozy, ale szybko okazało się, że mamy okazję nocować w bardzo oryginalnym miejscu.

Vicenza - dom pielgrzyma
Mój hotel – dawny dom pielgrzyma

Projekt CheckM.A.T.E – razem stworzymy nową grę

Do Vicenzy udałem się jako ekspert ds. sportów tradycyjnych Instytutu Rozwoju Sportu i Edukacji, żeby wziąć udział w projekcie pt. CheckM.A.T.E! (Check Meet Action Team Europe).

Realizujemy go w formie międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach europejskiego programu Erasmus+ KA1 – Mobilność młodych ludzi i młodych pracowników.

W dniach 1-3 sierpnia 2019 roku w Vicenzie odbyło się spotkanie organizacyjne w ramach tego projektu. Poznałem tam kilka osób z Włoch, Litwy i Grecji. Wszyscy jesteśmy liderami grup młodzieży, które we wrześniu zawitają ponownie do Vicenzy.

W dniach 12-21 września 2019 roku spotka się tu 30 młodych ludzi w wieku 18-30 lat, pochodzących z 5 krajów – Polski, Włoch, Portugalii, Grecji i Litwy. Uczestnicy, koordynowani przez lidera projektu oraz liderów każdej z grup z danego kraju, wezmą udział w licznych, ciekawych i rozwojowych aktywnościach.

Vicenza - plan spotkania
Omawiamy ułożony przez nas program spotkania we wrześniu
Vicenza - ustalanie zasad dla uczestników
Spisujemy zasady dla uczestników

Motywem przewodnim programu spotkania jest gra – w tym poznanie i zagranie w gry tradycyjne z różnych krajów oraz wspólne stworzenie nowej gry.

Vicenza - spotkanie projektowe
Pracujemy nad planem spotkania:)
Vicenza  - spotkanie projektowe2
Nadal pracujemy;)

Podczas tego spotkania uczestnicy będą mogli m.in.:

  • odwiedzić duży i ważny festiwal sportów i gier tradycyjnych TOCATI we włoskiej Weronie i zagrać w wiele gier, pochodzących z całej Europy,
  • sami zaprezentować gry tradycyjne ze swojego kraju i zagrać w gry z innych państw-uczestników Projektu,
  • spotkać się z osobą, która tworzy gry, zarabiając w ten sposób na życie,
  • zagrać w bilard oraz poznać prawa fizyki, rządzące tą grą,
  • wziąć udział w licznych aktywnościach integracyjnych, takich jak m.in. Treasure Hunt – zwiedzanie Vicenzy w formie gry miejskiej, polegającej na samodzielnym szukaniu wybranych zabytków.

Głównym celem Projektu jest wspólne stworzenie nowej gry. Może być ona planszowa lub ruchowa. Uczestnicy wezmą udział w planowaniu zasad tej gry (na zasadzie burzy mózgów), jej projektowaniu, ustalaniu wszystkich szczegółów, tworzeniu, a następnie testowaniu.

Projekt to to ciekawa inicjatywa, pozwalająca na integrację, wymianę doświadczeń, poznanie w praktyce gier tradycyjnych, wymyślenie własnej gry i wartościowe spędzenie czasu w międzynarodowym i międzykulturowym gronie.

Praca, a później przyjemności, czyli krótkie zwiedzanie Wenecji

Podczas mojego pobytu w regionie Veneto (Wenecji Euganejskiej), nie odmówiłem sobie także zwiedzania. Obok pięknej Vicenzy, miałem wreszcie okazję odwiedzić Wenecję. Trochę się obawiałem, że to słynne miasto, po którego zobaczeniu można już ponoć spokojnie umierać, mnie rozczaruje.

Nic z tych rzeczy. Zachwycająca architektura złagodziła mi nawet palące słońce i dużą liczbę spotykanych wszędzie turystów:)

Poniżej kilka wybranych zdjęć, ukazujących Wenecję widzianą moimi oczami.

Wenecja - kanał
Piękne kanały weneckie
Wenecja - kanał2
Wąskie “uliczki” ciągle przyciągały moją uwagę
Wenecja - Bazylika Św. Marka
Fasada Bazyliki św. Marka z mozaiką, przedstawiającą zmartwychwstałego Chrystusa
Wenecja - Gondolieri
Włoski Gondolieri w wąskich kanałach Wenecji
Włochy - pies
“Co? Znów tylu turystów?…”;)
Wenecja - lokalnie
Wenecja z bardziej lokalnej, “codziennej” perspektywy
Wenecja - architektura
Wenecka architektura
Wenecja - Bartosz Prabucki
Zrobiłem sobie nawet selfie – to dla mnie raczej nietypowe;)

Wracamy we wrześniu

Poszukiwanie sportów tradycyjnych we Włoszech przyniosło mi wiele pozytywnych wrażeń. To świat międzynarodowej i międzykulturowej integracji, wspólnego spędzania czasu, aktywności i radości czerpanej z tej niezwykłej formy kultury fizycznej. A we wrześniu ciąg dalszy….

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *