Festiwal Gier i Folkloru w Chinach – przykład kultywowania gier tradycyjnych

Festiwale, święta, fiesty – świetne miejsca dla sportów i gier tradycyjnych

W dwóch poprzednich wpisach opisałem bardzo ciekawy festiwal sportów tradycyjnych Tocati we włoskiej Weronie, w którym wziąłem udział w 2017 roku. Można o nim poczytać TUTAJ oraz TUTAJ.

Czy takich festiwali jest więcej? Czy odbywają się także na innych kontynentach? Oczywiście, że tak!

Festiwal, fiesta, święto, jarmark, inne wydarzenia kulturalne i sportowe – to właśnie tu sporty i gry tradycyjne pojawiały się właściwie od zarania dziejów, stanowiąc dużą i ważną atrakcję takich eventów w wielu krajach świata. Przykładem są tu od stuleci Chiny.

Baksi – igrzyska stu rozrywek w Chinach

Już w starożytnych Chinach organizowano wydarzenia, związane z pokazami różnego rodzaju “sportowych” aktywności ludowych. Określano je wówczas jako baiksi, czyli “sto rozrywek. Były to festiwale sprawności linoskoczków, żonglerów czy akrobatów.

W następnych wiekach rozwijały się one pod różnymi nazwami, w tym m. in. baksi. Organizowano je z okazji ważnych wydarzeń historycznych, kulturalnych czy politycznych.

Kiedy cezarze chińscy próbowali nawiązywać kontakty z krajami zachodnimi, organizowano różnego rodzaju pokazy dla zagranicznych delegacji, żeby zyskać ich uznanie. Takie festiwale składały się z wielu różnego rodzaju aktywności, takich jak:

  • walki wręcz i podnoszenie głazów,
  • żonglerka kulami czy nożami,
  • chodzenie na rękach oraz po linie,
  • skoki o tyczce,
  • wiele innych pokazów akrobatycznych i atletycznych,
  • występy połykaczy ognia i poskramiaczy węży,
  • a ponadto: przedstawienia teatralne, występy muzyczne, pantomima, śpiewy, tańce, pokazy dźwiękowe, wizualne i inne.

Z czasem tego typu festiwale zyskały nazwę igrzysk stu rozrywek. Stały się wzorem i inspiracją dla licznych, późniejszych igrzysk, świąt i innych tego typu wydarzeń w różnych miejscach Chin. Brali w nich udział nie tylko Chińczycy, ale też przybysze z innych, nawet odległych stron świata.

Festiwal Gier i Folkoru w Szanghaju

We współczesnych Chinach – szybko rozwijającym się kraju (choć o ogromnych kontrastach społeczno-ekonomicznych) – nie zapomniano o tradycjach dawnych festiwali i gier ludowych. Jednym z bardzo ciekawych przykładów takiego wydarzenia jest Festiwal Gier i Fokloru w Szanghaju.

Od 2015 roku stanowi on część Szanghajskiego Festiwalu Turystycznego. Jego 5. edycja odbyła się w 2019 roku w Parku Jiuzi w szanghajskiej dzielnicy Huangpo.

Park Gier Tradycyjnych

Pojęcie Jiuzi to zbiorowe określenie tradycyjnych gier Szanghaju. W 2013 roku wybudowano w tym mieście specjalny park, w którym wszyscy chętni mogą je poznać i spróbować w nie zagrać.

W Parku Jiuzi organizuje się rekreacyjne rozgrywki w różne gry tradycyjne, które cieszą się coraz większą popularnością. Biorą w nich udział nie tylko mieszkańcy Szanghaju, ale też turyści z innych chińskich miejscowości oraz zagranicznych krajów.

Gry tradycyjne stały się dzięki temu tematem codziennych rozmów mieszkańców Szanghaju, tworząc piękną scenerię ich życia, a także ważną markę Szanghajskiego Festiwalu Turystyki.

Popularność rekreacyjnych rozgrywek w gry tradycyjne w parku Jiuzi wzrosła na tyle, że inne dzielnice zaczęły je także kultywować w celu promowania zdrowego i szczęśliwego stylu życia. Powstało 14 “eliminacji” do głównego festiwalu. Rozgrywa się je m. in. w miejscach pracy, na obozach żołnierskich, szkołach średnich, uniwersytetach czy parkach w różnych dzielnicach Szanghaju. “Finały” tych eliminacji, czyli główne rozgrywki w gry tradycyjne, odbyły się w Parku Jiuzi 15 września 2019 roku.

Zagraniczni turyści odwiedzają Park

W celu wzmocnienia kontaktów między Parkiem Jiuzi a zagranicznymi turystami oraz rozszerzenia przyjaznej atmosfery, stworzonej wśród mieszkańców Szanghaju, na całym świecie, nastoletni wolontariusze wręczają prezenty i kwiaty zagranicznym turystom, a studenci zabierają ich do interaktywnych miejsc, gdzie mogą doświadczyć różnych gier. Dzięki temu, świetnie się oni bawią.

Coraz więcej zagranicznych turystów odwiedza Festiwal Gier i Folkloru w Szanghaju. W 2019 roku byli to między innymi Estończycy i przybysze z Republiki Południowej Afryki.

20 GIER DO WYBORU

Podczas zeszłorocznego festiwalu, wszyscy chętni mogli zagrać w 20 różnego rodzaju gier tradycyjnych. Po zakończeniu rozgrywek czekały na nich nagrody. Do wyboru były takie gry, jak:

  • hopscotch, czyli znana także w Polsce gra w klasy,
  • spinning top – popularny na całym świecie bąk,
  • toczenie obręczy – w Wielkopolsce znane też jako kulanie felgi,
  • ring toss – prosta gra, polegająca na rzucaniu sznurowych kółek na różnie punktowane kołki. Znana też m. in. jako quoits lub po prostu rzutki,
  • wyścig w drewnianych nartach – lubiana rozrywka dzieci i dorosłych, polegająca na próbie przemieszczania się na drewnianych rodzajach nart z niewielkimi “wiązaniami” na stopy,
  • papierowa żaba” – uczestnik tworzy figurkę żaby z papieru, a następnie dmucha w nią, starając się przewrócić “żabę” rywala,
  • diabolo – zabawa zręcznościowa, polegająca na próbach rozkręcania rodzaju krążka na sznurku zawieszonym między dwoma kijkami, tak żeby nie spadał. Można nim podrzucać, obracać go i wykonywać nim inne ewolucje,
  • jeden z wielu rodzajów kręgli,
  • znane na całym świecie przeciąganie liny,
  • zabawa, polegająca na rzucaniu piłki i próbie jej złapania do kosza.

Zachowanie tradycji gier w rozwijającym się państwie

To niezwykłe, że jedno z najszybciej rozwijających się państw świata nadal docenia swoje własne i zagraniczne dziedzictwo w zakresie gier i zabaw tradycyjnych.

Festiwal Gier i Folkloru w Szanghaju to bardzo ciekawy przykład zachowania tradycji ze względu na jej cenne walory społeczne. W zasadzie nic w tym dziwnego – gry tradycyjne to w końcu:

  • świetna zabawa,
  • samo zdrowie,
  • tak ważna dziś integracja społeczna i międzykulturowa etc.

* Informacje i zdjęcia: Zhu Qian z Chin.

Hopscotch, czyli gra w klasy
Dorośli turyści biorą udział zawodach w grze w klasy 🙂
Toczenie obręczy w Szanghaju
Chłopiec stara się podtrzymać kręcącego się bąka, poprzez umiejętne podcinanie i uderzanie go sznurkiem
Bąk – duże zainteresowanie tą wesołą zabawą
Rywalizacja w “papierową żabę” 🙂
Dwie Bułgarki podczas zabawy w “papierową żabę”
Chodzenie w drewnianych butach (nartach) – świetna zabawa dla dzieci i nie tylko
Turyści z RPA na Festiwalu Gier w Szanghaju
Kręgle – uniwersalna gra dla każdego
Duet Bułgarów bierze udział w zabawie, polegającej na rzucaniu piłki i próbie jej złapania do kosza
Quoits, lub po prostu rzutki – prosta, wciągająca zabawa
Zagraniczni turyści podczas rywalizacji w przeciąganiu liny
Diabolo

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *