Inspirowany Sportem powraca do działań praktycznych!

inspirowany_sportem_boccia

Nareszcie coś się dzieje!

Pandemia zatrzymała na jakiś czas świat. Inspirowany Sportem też musiał zawiesić swoje działania. Zająłem się w tym czasie m.in.

  • pisaniem książki o sportach i grach tradycyjnych (wstępnie zaakceptowana do wydania przez brytyjskie wydawnictwo naukowe! 🙂 oraz

W ostatnich tygodniach miałem jednak okazję powrócić do realizacji niektórych z moich działań praktycznych, w tym ważnego, międzynarodowego projektu sportowego.

Projekt OSMOSIS – marketing sportowy dla organizacji

Projekt Erasmus+ Sport pt. OSMOSIS – Harnessing the Power of Sports Marketing as an Innovative Approach to Increase Social Inclusion and Equal Opportunities for People with Disabilities (Wykorzystanie siły marketingu sportowego jako innowacyjnego podejścia do zwiększania włączania społecznego i wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami), jak sama jego nazwa wskazuje, koncentruje się na:

  • zwiększaniu i wyrównywaniu możliwości osób z niepełnosprawnościami oraz
  • włączaniu ich do życia społecznego.
OSMOSIS projekt

Sześć partnerskich organizacji projektu z 6 różnych krajów otrzyma zestaw narzędzi, związanych z marketingiem sportowym, dzięki którym będą mogły lepiej promować swoje instytucje, pracujące z takimi osobami.

START Poznań OSMOSIS project
Partnerzy Projektu – SSR START Poznań (Polska) oraz Kyustendil Partners Organization (Bułgaria)
osmosis project - START and Partners Kyustendil
Mam przyjemność brać udział w tym projekcie jako członek zespołu SSR START Poznań


W Polsce oraz krajach partnerskich projektu – w Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, na Łotwie oraz w Estoniibardzo potrzebne jest takie wsparcie.

Projekt zakłada m. in. organizację:

  • warsztatów praktycznych dla Partnerów,
  • sportowych imprez integracyjnych (zwłaszcza towarzyskich rozgrywek w boccię), podczas których będzie można wdrożyć pozyskane w projekcie narzędzia do praktycznych działań,
  • międzynarodowych spotkań projektowych, służących organizacji w/w działań oraz integracji krajów partnerskich i ich mieszkańców.

Więcej o projekcie OSMOSIS ( w języku angielskim) można przeczytać tutaj.

osmosis project

Stan obecny

Jesteśmy w drugim roku realizacji projektu. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, udało nam się przeprowadzić warsztaty już z trzema naszymi partnerami – Chorwacją, Macedonią i Bułgarią. Poniżej krótko opisuję warsztaty w Bułgarii.

Projekt OSMOSIS w Bułgarii

W mieście Kyustendil, położonym na zachodzie Bułgarii, jako przedstawiciele lidera projektu OSMOSIS – Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START przeprowadziliśmy prezentacje i warsztaty, ukazujące:

  • obecny stan zaawansowania projektu OSMOSIS, w tym m.in. analizę wszystkich narzędzi, które do tej pory otrzymali Partnerzy i zadań, jakie mieli do wykonania (m. in. stworzenie profesjonalnej notki prasowej, analizy SWOT oraz oferty sponsorskiej),
  • omówienie organizacji przyszłorocznego wydarzenia – otwartego eventu dla wszystkich chętnych – rozgrywek w boccię, podczas którego nastąpi integracja osób pełno i niepełnosprawnych poprzez wspólną grę. Partnerzy będą mogli też wdrożyć i promować rezultaty projektu OSMOSIS.
inspirowany sportem w bułgarii2
Prezentacja – obecny stan zaawansowania projektu OSMOSIS
inspirowany sportem w Bułgarii
Inspirowany Sportem w roli prelegenta – warsztaty w ramach projektu OSMOSIS

Rozgrywki w boccię

Drugim ważnym wydarzeniem była organizacja towarzyskich rozgrywek w boccię w centrum Kyustendil jako próbnego eventu, w którym wzięły udział osoby w różnym wieku, płci, pełno i niepełnosprawne.

Boccia to bardzo ciekawy i coraz popularniejszy sport, podobny m. in. do francuskiego les boules („bule”). Polega on z grubsza na próbie umieszczenia za pomocą rzutu lub toczenia swojej bili (czerwonej lub niebieskiej) jak najbliżej białej bili (zwanej z ang.: „jack”).

O bocci pisałem więcej w moim, innym artykule, który można przeczytać TUTAJ.

Rozgrywki w boccię odbyły się w urokliwym parku w centrum Kyustendil.

Do gry wystarczył zestaw bil i trochę przestrzeni, na której rozrysowano dwa boiska. W rozgrywkach wzięły udział zarówno osoby młode (dzieci i nastoletnie wolontariuszki z miejscowego zespołu tańca ludowego), jak i starsze.

W jednej drużynie grały kobiety i mężczyźni. Razem rywalizowały osoby pełno i niepełnosprawne.

tradycyjna gra adaptowana boccia2
tradycyjna gra adaptowana boccia 3
boccia
boccia START Poznań
boccia
boccia - mierzenie odległości bil od jacka
tradycyjna gra boccia

Najstarsza uczestnika Vera ma 93 lata (!). Grająca z wózka inwalidzkiego okazała się całkiem dobrą zawodniczką. Niezwykła niespodzianka z jej strony czekała wszystkich uczestników na koniec – Vera zaśpiewała ludową, bułgarską pieśń i zebrała zasłużone oklaski.

tradycyjna gra boccia osób niepełnosprawnych
93-letnia Vera – pierwsza z prawej
boccia

Siłą gier tradycyjnych, a jednocześnie adaptowanych, takich jak boccia, jest to, że mogą w nie grać dosłownie wszyscy.

Jak już wspomniałem, w rozgrywkach w boccię brały udział osoby starsze i młodsze, kobiety i mężczyźni, osoby pełno i niepełnosprawne.

Dla tych ostatnich to znakomita okazja, żeby w ciekawy i wartościowy sposób spędzić swój czas.

Jest to ogromnie ważne. Dawniej w Polsce osoby niepełnosprawne miały dużo mniej możliwości, a niektóre z nich były niemal skazane na siedzenie w czterech ścianach. Nie miały tylu okazji brania aktywnego udziału w życiu społeczeństwa, jak teraz. Nie mówiąc już o czasach jeszcze dawniejszych, kiedy takie osoby były zostawiane na pewną śmierć lub zrzucone ze skał, bo opóźniały pochód całej, koczowniczej grupy.

Na szczęście te czasy należą do przeszłości. Obecnie, dzięki rozgrywkom w takie gry jak boccia, osoby niepełnosprawne mogą:

  • brać czynny udział w rozgrywkach sportowych,
  • wychodzić z domu i spotykać się z przyjaciółmi i znajomymi,
  • spędzać czas na ciekawej, wciągającej rozgrywce.

Mało tego – dzięki licznym zawodom w tym sporcie, które opisywałem m. in. tutaj, to one stają się ich aktywnymi bohaterami. To one są w centrum uwagi, staje się sportowcami, rywalizują, wygrywają, są oklaskiwani, stają na podium, dostają medale itd.

To niesamowita siła gier tradycyjnych i adaptowanych.

boccia osób z niepełnosprawnościami
OSMOSIS project Bulgaria
Projekt OSMOSIS – uczestnicy rozgrywek w boccię

Projekt OSMOSIS trwa

W kolejnych miesiącach będziemy kontynuować nasz projekt, organizując kolejne prezentacje, warsztaty i rozgrywki, dzięki którym wszyscy chętni, w tym osoby z różnymi niepełnosprawnościami, będą mogły aktywnie i bardzo pozytywnie spędzić czasem razem!

osmosis project START
Projekt OSMOSIS – partnerzy z Bułgarii, wolontariuszki oraz delegacja SSR Start Poznań

Moje, kolejne działania – zajęcia praktyczne przy Bramie Poznania

W jeden z październikowych weekendów br. (konkretna data jest w trakcie ustalania, zależy m.in. od prognoz pogody, podam ją wkrótce), jeśli sytuacja pozwoli, wszyscy chętni będą mogli ponownie zagrać w kilka gier tradycyjnych!

Zajęcia odbędą się na placu przed Bramą Poznania. Zachowane zostaną środki ostrożności w związku z sytuacją epidemiologiczną.

A będzie można zagrać w takie gry, jak:

Serdecznie zapraszam!:)

Bartosz Prabucki,

Inspirowany Sportem

kapela - zabawa dla dzieci i dorosłych
Zeszłoroczne zajęcia przy Bramie Poznania – zabawa kapela 🙂

*Zdjęcia: START Poznań oraz Bartosz Prabucki

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *