Gry tradycyjne „lekarstwem” na współczesne zagrożenia technologiczne?

dziecko ze smartphonem

Żyjemy w świecie technologii cyfrowych

Komputery, smartfony, tablety, komunikatory są wszechobecne. Niesie to za sobą szereg korzyści dla nas wszystkich, ale też poważne zagrożenia dla naszego zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego.

Mówi się już o tzw. cyfrowych chorobach. Niebezpieczna bywa m. in. wirtualna rozrywka, bo po prostu uzależnia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała nawet uzależnienie od gier wideo za schorzenie, wpisane do międzynarodowej klasyfikacji chorób.

Zagrożenia związane z (nad)używaniem technologii dotyczą zwłaszcza osób młodych, w tym dzieci, które w coraz młodszym wieku sięgają po wirtualną technologię.

W niektórych krajach azjatyckich już 6-letnie dzieci uznaje się za uzależnione od gier wideo. Ludzi tracących kontrolę nad funkcjonowaniem w świecie online liczy się na całym w świecie w milionach.

uzależnienie od technologii

Jakie zagrożenia niosą ze sobą nowe technologie?

Zacznijmy od psychicznych. Osoba nadużywająca technologii internetowych może się od nich uzależnić, a wskutek tego:

 • powoli traci kontakt z rodzicami i znajomymi,
 • okłamuje rodziców w kwestii czasu spędzanego przed komputerem,
 • wydaje zbyt dużo pieniędzy np. na gry,
 • zaniedbuje swoje zdrowie.

Wśród zagrożeń fizycznych wymienia się m.in.:

 • tzw. zespół cieśni nadgarstka – ból i osłabienie siły mięśni dłoni wskutek zbyt długiego korzystania z klawiatury i myszy komputerowej,
 • tzw. „smsowa szyja”, czyli przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa – chroniczny ból głowy i karku wskutek pochylania się nad ekranem smartfonu i tabletu,
 • zespół cieśni łokcia – ból i drętwienie w obrębie łokcia i palców dłoni wskutek zbyt długiego trzymania telefonu w zgiętej ręce,
 • zespół de Quervaina – ból u podstawy kciuka wskutek zbyt intensywnego pisania smsów, prowadzący nawet do problemów z chwytaniem.

To tylko niektóre z czyhających na nas wszystkich zagrożeń, związanych z nadużywaniem technologii. Badacze podkreślają, że internet i nowoczesne technologie same w sobie nie są złe, ale ich nadużywanie lub niewłaściwe z nich korzystanie prowadzi do poważnych, wymienionych wyżej, zagrożeń.

Problem jest poważny, a dotyczy zwłaszcza dzieci.

Co można z tym zrobić?

Wśród najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie takim problemom i uzależnieniom od świata cyfrowego, jest rozwijanie więzi rodzinnych w świecie „realnym” – w tym m. in. wspólne spędzanie czasu przez rodzinę na świeżym powietrzu i granie w gry ruchowe.

Gry tradycyjne pomogą?

W tym kontekście świetną formą wspólnej rekreacji, a jednocześnie jednym ze skutecznych „lekarstw” na w/w dolegliwości, mogą być gry i zabawy tradycyjne.

zabawa tradycyjna - kapela

A dlaczego właśnie one?

W badaniach naukowych udowodniono, że mają one korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Gry tradycyjne m. in.:

 • poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, siłę, wytrzymałość i ogólną sprawność fizyczną. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Badania prowadzone w Katalonii dowiodły, że regularny udział dzieci w grach tradycyjnych pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia!
 • polepszają zdrowie psychiczne. Uczą kontrolowania swoich emocji, wygrywania i przegrywania, rozpoznawania swoich mocniejszych i słabszych stron, przezwyciężania trudności,
 • budują więzi społeczne, po prostu integrują, dając okazję do spotkania i dobrej, wspólnej zabawy, zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.
kapela - zabawa dla dzieci i dorosłych

Gry tradycyjne to świetny sposób na poprawę zdrowia naszych dzieci i nas wszystkich

Gry tradycyjne to zatem samo zdrowie!

Ponadto to integracja rodzinna i międzypokoleniowa, świetna okazja do wyjścia z domu i wesołego spotkania przy ciekawej grze.

Gry tradycyjne to też prawdziwa szkoła życia – uczą odpowiedzialności, tolerancji, współpracy w zespole, zdrowej rywalizacji, strategicznego myślenia, wyciągania wniosków.

krokiet dla dzieci
przeciąganie liny - Inspirowany sportem

To może być zatem remedium na współczesne, opisane wyżej, zagrożenia.

Zyskaj zdrowie i radość dzięki grom tradycyjnym

Teraz takie gry są dostępne dla każdego.

Dzięki praktycznym zajęciom z gier tradycyjnych każdy chętny może ich spróbować i przekonać się o ich pozytywnych korzyściach dla własnego zdrowia.

Pierścieniówka - zajęcia dla dzieci

Kubb - ciekawa, tradycyjna gra rzutna ze Szwecji

Jeśli chcesz dać sobie, swoim dzieciom i wszystkim, na których Ci zależy, zdrowie, radość i po prostu dobrą, wartościową zabawę – zajęcia z gier tradycyjnych to świetne rozwiązanie.

OFERTA ZAJĘĆ

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *