Szczególny rok 2020
Kilka dni temu zakończył się trudny, specyficzny, ale też wyjątkowy rok. Świat znajdował się już wielokrotnie w stanie epidemii, ale jeszcze nigdy nie miała ona takich, globalnych konsekwencji ze względu na to, że ludzie na naszej planecie nie byli jeszcze nigdy aż tak mocno połączeni ze sobą, zarówno w sensie fizycznym, jak i wirtualnym.
Od strony zawodowej i możliwości realizowania mojej pasji, był to dla mnie trudny rok. Plany związane z rozwojem zajęć z gier tradycyjnych dla wszystkich chętnych musiały ulec zmianie.
Z drugiej strony, znalazłem czas na napisanie:
- książki w w języku angielskim o europejskich sportach tradycyjnych (zostanie wydana być może jeszcze w 2021 roku) oraz
- stworzenia angielskiej wersji mojego bloga www.inspirowanysportem.pl/en.
W ostatnich miesiącach minionego roku wziąłem też udział w kilku wydarzeniach w popularnym w tym czasie trybie online.
Konferencja argentyńska
Zostałem zaproszony przez Prezydenta Organizacji Codasports i Argentyńskiej Rady Sportów Alternatywnych Ricardo Acunę do wygłoszenia wykładu podczas I Światowego Kongresu Gier i Sportów Alternatywnych (30.09-9.10).
Przedstawiłem podczas tego wystąpienia dwa polskie sporty tradycyjne:
- pierścieniówkę oraz
W Kongresie wzięło udział ponad stu prelegentów z 21 krajów. W podziękowaniu otrzymałem poniższy dyplom w języku hiszpańskim.
Będę kontynuował współpracę z Ricardo Acuną i jego organizacją.
Konferencja chorwacka
9 grudnia 2020 roku wziąłem też udział jako prelegent w międzynarodowej konferencji pt. Sporty i gry tradycyjne w kontekście turystyki z prezentacją pt. “Sporty i gry tradycyjne jako atrakcja turystyki kulturowej – ich rola i potencjał na przykładzie Kraju Basków, Szkocji i Polski“. Z powodu pandemii odbyła się ona w trybie online.
10-minutowe wystapienia nie pozwoliły zaprezentować zbyt wiele, ale i tak opowiedziałem m. in. o:
- festiwalu Aste Nagusia w Kraju Basków i roli sportów tradycyjnych podczas tego wydarzenia (na przykładzie edycji z 2013 roku, w której wziąłem aktywny udział),
- sportowo-kulturowych igrzyskach Highland Games w Szkocji (w 2014 roku odwiedziłem dwa takie wydarzenia w St. Andrews i Bridge of Allan),
- festiwalach i innych inicjatywach ze sportami tradycyjnymi w Polsce (w części z nich brałem czynny udział).
O Kraju Basków i Szkocji dużo więcej będzie w mojej książce.
Teraz piszemy artykuły do publikacji pokonferencyjnej, a jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, będziemy kontynuować nasze obrady w październiku w Chorwacji.
Recenzja książki
Napisałem też w języku angielskim profesjonalną recenzję świetnej książki o europejskich grach i sportach tradycyjnych pod redakcją hiszpańskiego badacza Pere Lavegi pt. Games and society in Europa.
Moja recenzja została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie Frontiers in Psychology. Można ją przeczytać, klikając TUTAJ
Projekt OPPORTUNITY
Wziąłem też udział w kilku spotkaniach online w ramach ciekawego, międzynarodowego projektu badawczego pt Opportunity. Wspieranie włączania społecznego i równości płciowej w edukacji formalnej i nieformalnej przez gry i sporty tradycyjne.
To świetnie zapowiadający się, wspierany przez UNESCO, projekt z udziałem partnerów z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Tunezji, Chorwacji, Francji i Polski, dzięki któremu wiele nowych osób będzie miało okazję zagrać w gry tradycyjne, integrować się i czerpać z nich, to co najlepsze!
Przed nami trzy lata pracy nad tą inicjatywą.
MOJA WŁASNA KSIĄŻKA! 🙂
Ukończyłem też pisanie mojej pierwszej książki (w języku angielskim), poświęconej europejskim sportom tradycyjnym.
To fascynująca opowieść o tego typu sportach i grach, zawierająca:
- opisy moich własnych doświadczeń z tymi grami,
- ciekawe i praktyczne historie z Kraju Basków, Szkocji i Danii,
- opisy ponad 50 praktycznych gier i sportów do zagrania i wykorzystania w różnych celach,
- moje własne zdjęcia gier tradycyjnych z różnych krajów.
To będzie świetna pozycja nie tylko dla naukowców i badaczy, ale także, m. in.
- dla nauczycieli wychowania fizycznego,
- instruktorów sportu i rekreacji,
- animatorów sportu, rekreacji i czasu wolnego,
- pracowników sektora sportu, kultury fizycznej, turystyki i rekreacji oraz
- wszystkich zainteresowanych ciekawymi, wartościowymi i oryginalnymi grami, które można wykorzystać w wielu sytuacjach praktycznych.
Książka zostanie prawdopodobnie wydana w 2021 roku.
Nowy rok – nowe plany
W poprzednim roku miałem niewiele okazji do organizacji moich zajęć z gier tradycyjnych. Tak łatwo się jednak nie poddam – to zbyt ciekawe i wartościowe gry, które chcę oferować wszystkim chętnym.
W obecnym roku mam sporo planów zawodowych, ale o tym w następnym wpisie… 🙂