Gry tradycyjne nad jeziorem lednickim

W pięknym otoczeniu przyrodniczym nad jeziorem lednickim na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, 27 maja br., odbyły się warsztaty archeologiczno-przyrodnicze. Wśród różnych atrakcji, takich jak możliwość oglądania ptaków przez lornetki czy rozpoznawania śladów zwierząt, wszyscy chętni mogli zagrać w gry tradycyjne, które niegdyś były nieodłącznym elementem życia ludzi. Dzisiaj powracają i ponownie cieszą i bawią.

Największą popularnością wśród dzieci i dorosłych cieszył się kubb – prosta, szwedzka gra rzutna, w której naszym zadaniem jest przewracanie drewnianych klocków przeciwnika za pomocą rzutu pałeczką lub woreczkiem. Na końcu trzeba jeszcze zbić króla.

Dzieci bawiły się świetnie. Niektóre wracały kilkakrotnie. Jeden z uczestników stwierdził, że to „lepsze, niż nasze zabawki”.

Inną grą, cieszącą się popularnością, był krokiet. Za pomocą drewnianych, młotkowatych kijów przebija się kule przez małe brameczki. Dawna gra arystokracji – dzisiaj wciągający sport dla każdego.

Dzieci i dorośli grali także w bocciębardzo ciekawą grę rzutną rodem z Włoch. Rzucamy nasze kule jak najbliżej małej kuleczki, zwanej „Jack” lub „boccino”. Kto bliżej, ten wygrywa!

Dzieci zainteresowały się też kręglami fińskimi. Tu trzeba nie tylko trafić kręgiel za pomocą rzutu pałką, ale też liczyć punkty, napisane na poszczególnych kręglach. Gramy dokładnie do 50 punktów – tu zabawa łączy się z nauką liczenia.

Dzieci i dorośli byli bardzo zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w grach tradycyjnych. Chwalili możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego, który, jak podkreśliła jedna z mam, jest dobrą i zdrową alternatywą dla telefonów komórkowych.

About the author

Nazywam się Bartosz Prabucki i jestem pasjonatem sportów, gier i zabaw. Prowadzę bloga Inspirowany Sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *